2-3 lipca 2022

XI Ogólnopolska Wystawa Bydła Hodowlanego w Minikowie i XXI Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych


    Wystawy zwierząt hodowlanych towarzyszą Międzynarodowym Targom Rolno-Przemysłowym AGRO-TECH w Minikowie. Są one doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy hodowcami i specjalistami z zakresu hodowli, żywienia, zoohigieny oraz mechanizacji produkcji zwierzęcej. Przede wszystkim jednak są świętem hodowców i polskiej hodowli. To tutaj indywidualni hodowcy i renomowane ośrodki hodowlane z całego kraju prezentują najbardziej wartościowe zwierzęta, poddawane ocenie komisjom sędziowskim. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na wystawach międzynarodowych i krajowych hodowcy otrzymują liczne nagrody, a zwierzęta tytuły championa.

    Instytucje i organizacje branżowe wspierające organizację wystawy:

    • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka,
    • Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego,
    • Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego,
    • Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Bydła,
    • Krajowa Rada Drobiarstwa, Izba Gospodarcza w Warszawie,
    • Regionalny Związek Hodowców Owiec i Kóz w Bydgoszczy,
    • ,,POLSUS” Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej.

    Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych uznawana jest za jedną z najlepszych regionalnych wystaw hodowlanych w Polsce. Zapoczątkowana w 1999 r. jako niewielka impreza na przestrzeni lat nabierała rozmachu, zajmując ważne miejsce w kalendarzu imprez hodowlanych w Polsce. To tu w Minikowie indywidualni hodowcy i renomowane ośrodki hodowlane z całego kraju prezentują najbardziej wartościowe zwierzęta, aby poddać je ocenie przez komisje sędziowskie. Potwierdzeniem tego jest fakt, że na wystawach międzynarodowych i krajowych hodowcy otrzymują liczne nagrody, a zwierzęta tytuły czempionów. Na przestrzeni lat zmieniała się infrastruktura targowa. Obecnie Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbywa się w nowych, funkcjonalnych obiektach wystawowych. A wszystko to dla lepszego samopoczucia przede wszystkim zwierząt, a pośrednio dla wystawców i zwiedzających. Firmy hodowlane i genetyczne zaoferują hodowcom materiał biologiczny najwyższej jakości, firmy paszowe przedstawią optymalne programy żywieniowe oraz bogatą ofertę mieszanek i koncentratów oraz premiksów dla różnych kategorii zwierząt.

    Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych to:

    • jedna z najlepszych regionalnych wystaw hodowlanych w Polsce,
    • nowe, funkcjonalne obiekty wystawowe,
    • prezentacja postępu genetycznego, hodowlanego i produkcyjnego bydła mięsnego, mlecznego, owiec i drobiu hodowlanego,
    • prezentacja najlepszych hodowców i efektów ich wieloletnich starań,
    • okazja do wymiany poglądów i doświadczeń,
    • bezpośredni kontakt z hodowlą zwierząt na najwyższym poziomie,

    Przedsięwzięcia dedykowane podczas wydarzenia dla „młodych rolników”

    Podczas Wystawy rolnicy mogą zapoznać się z ofertą dostępną na rynku zwierząt w kraju. Może to zachęcić do rozpoczęcia produkcji zwierzęcej u siebie w gospodarstwie rolnym. Promowany jest postęp hodowlany, jest to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i promocji polskiej hodowli zwierząt. Podczas wystaw zwierząt prezentowane są dobre praktyki dotyczące dobrostanu, produkcji zgodnej z zasadami ochrony środowiska, czy praktyk ograniczających użycie antybiotyków w żywieniu zwierząt gospodarskich. Ponieważ produkty odzwierzęce zapewniają zrównoważoną żywność, wspieramy promowanie lokalnych producentów, którzy wytwarzają swoje produkty często z rodzimych ras. Wystawa sama w sobie jest przedsięwzięciem podczas, którego można podziwiać różnorodność biologiczną w świecie zwierząt hodowlanych. Część z prezentowanych ras nadaje się do chowu ekologicznego, są to rasy odporne na czynniki zewnętrzne i z powodzeniem mogą być wykorzystywane na potrzeby rolnictwa ekologicznego, stwarzając uzupełnienie do produkcji roślinnej. Oprócz tego organizowany będzie konkurs dla Młodego Hodowcy dla najmłodszych – dzieci prezentują cielęta na scenie.

    Program wydarzenia

    Dzień I

    Integrowana Ochrona Roślin ważnym elementem ochrony bioróżnorodności środowiska rolniczego

    W programie: pokaz atestacji opryskiwacza polowego z wykorzystaniem elektronicznego stołu rowkowego, warsztaty z praktycznego rozpoznawania szkodników i sprawców chorób na różnych roślinach uprawnych, prezentacja systemu Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin (e-DWIN)

    Dzień II

    Europejski Zielony Ład – nowa strategia na rzecz zielonego rolnictwa

    W programie: prelekcja na temat metod kształtowania bioróżnorodności w rolnictwie, pokaz sprzętu do prowadzenia analiz w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, prezentacja poletek doświadczalnych, pokaz elementów konstrukcyjnych farmy fotowoltaicznej

    Copyright 2022 MODR Warszawa - odwiedź stronę www.modr.mazowsze.pl